Polub nas!

Zamów gręGrupa na Facebook

Dołącz do grupy Fani RPG na Facebook:Afterbomb Madness RPG - druga edycja

US English version
U.S. English version here...


Spis treści

 

[1] Wprowadzenie i recenzje
[2] Okładka
[3] Wideoprezentacja podręcznika
[4] Fragmenty podręcznika
[5] Mapa
[6] Formy i Profesje postaci
[7] Karta Postaci
[8] Tworzenie postaci (wideo)
[9] Pytania i odpowiedzi
[10] Sprzedaż wysyłkowa

 

 

Afterbomb Madness - druga edycja


Wprowadzenie


Istny koszmar zamiast amerykańskiego snu – oto co spotkało Stany Zjednoczone w wyniku konfliktu zapoczątkowanego przez Związek Radziecki i obcą cywilizację. Tym samym znalazły potwierdzenie najgorsze lęki, które nękały Amerykanów w połowie XX wieku. Inwazja pozaziemskiej rasy stała się faktem – podobnie jak potworne następstwa wojny nuklearnej. Ziemia przypomina poligon jądrowy, na którym grasują mutanci i manifestują się osobliwe zjawiska. Batalia trwa od dziesięcioleci. Odmieniona podczas teleportacji Armia Czerwona nie daje za wygraną, a Obcy starają się wyplenić rodzaj ludzki. Tymczasem amerykańskie społeczności desperacko walczą o przetrwanie. Wydaje się, że wynik tych zmagań nie jest jeszcze przesądzony.


„Afterbomb Madness – druga edycja” to nowa wersja postapokaliptycznej gry fabularnej, w której uczestnicy wcielają się w postaci ocalałych obywateli Ameryki zrujnowanej przez konflikt nuklearny i Anomalie. Mogą odegrać istotną rolę w Wojnie Totalnej albo osiągać egoistyczne cele. Tak czy inaczej drzemie w nich ponadprzeciętny potencjał, który domaga się realizacji, choć samo przetrwanie w skrajnych warunkach też stanowi wyzwanie. Podręcznik podstawowy zawiera zasady pozwalające rozgrywać różnorodne scenariusze. Ponadto jest bogato ilustrowanym, obszernym źródłem informacji o realiach świata, a także społecznościach i groźnych stworzeniach, które go zamieszkują.

 

Grę można zamówić przez Internet w tym miejscu

 

 

„Jest to system o niebo lepszy od Fallout RPG” (Pen & Paper – przypisek red.) 
- Karol Klucznik, YouTube.com/CellarDorr 


„Linię wydawniczą systemu Afterbomb Madness obserwuję od momentu ukazania się pierwszych zapowiedzi publikacji gry, ponad pięć lat temu; także informacje o pracach toczonych nad drugą edycją śledziłem z uwagą. Końcowy produkt zachowuje wiele z elementów, które stanowiły o atrakcyjności pierwszej edycji systemu, wprowadza też nowe, nie zmieniające jednak zasadniczo realiów świata gry [...] Odbiorcy znający jej pierwszą edycję z pewnością nie rozczarują się nową odsłoną systemu, a ci, którzy dotąd nie mieli okazji zetknąć się z podręcznikiem wydanym przed laty, na pewno mogą dać szansę najnowszej wersji gry.” 

- Adam Waśkiewicz, Polter.pl 


„Mnogość miejscówek i sposób tworzenia postaci przekładają się na bardzo dużą różnorodność i mnogość występowania ewentualnych scenariuszy. W związku z tym z podręcznika można korzystać przez całe lata, o ile nie dekady, i się nie znudzić. Gry RPG są urzekające właśnie w ten sposób.” 

- Wiktoria Mierzwińska, OstatniaTawerna.pl 


„Kiedy grałem w Afterbomb Madness przypomniały mi się czasy kiedy pogrywałem w Warhammer'a i zawsze marzyłem aby pograć w odpowiednik rasowego Post-apo i teraz kiedy ktoś wraz z pomocą dobrych ludzi stworzył takową grę czuję się szczęśliwy że jednak wyszła i doczekała się wersji drugiej-ulepszonej a ja mam przyjemność ją dla Was Recenzować! Gra jest świetna [...]” 

- Adam Piekielny, Radionieaktywni 


„...dziesiątki nawiązań do gier z serii Fallout powodują, że gra wręcz ocieka klimatem”

- Jakub „Arathi” Nowosad, Paradoks.net.pl 


„Uniwersum, jakie stworzyli twórcy, jest dość solidnie skonstruowane. Rozbudowane, wciągające i niesamowicie plastyczne. Twórcy rzeczywiście się postarali.”

- Krzysztof Chmielewski, Literacka Kanciapa 


„Mechanizmem, który „kupił mnie bez reszty” jest sposób rozstrzygania konfliktów społecznych. [...] świetnym pomysłem jest morale, które praktycznie nie występuje w żadnym innym systemie – jeżeli twoja postać przegrała konflikt społeczny, to w przypadku agresywnych działań w stosunku do strony wygrywającej spotka się z utrudnieniami do testów. Eliminuje to niezwykle częsty problem, który występuje powszechnie wśród graczy – próbują oni kogoś zastraszyć, a gdy im nie wychodzi, po prostu wyciągają noże, giwery lub w ruch idą pięści. […] Jak można w kilku słowach podsumować Afterbomb Madness? Jest to solidna gra, która czerpie całymi garściami z postapokaliptycznej estetyki. Powielaną z medium na medium historię atomowego konfliktu okrasza dodatkowo inwazją obcych i mocno groteskowym klimatem rozgrywki.”

- Tomasz „Sting” Chmielik, Rebel Times Miesięcznik Miłośników Gier

 

 

 

 

Okładka

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

 

Wideoprezentacja podręcznika

 

 

 

Fragmenty podręcznika

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

 

Mapa (wersja pełnoekranowa)

 

Mapa USA gra fabularna Afterbomb Madness RPG

 

 

Formy i Profesje postaci

 

 

 

Karta Postaci (PDF do pobrania)

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

postapokaliptyczna gra fabularna Afterbomb Madness RPG druga edycja

 

 

Tworzenie postaci 

 

 

 

Pytania i odpowiedzi
(odpowiada autor gry) 

 

Co robią postaci?
W postaciach drzemie ponadprzeciętny potencjał – mogą odegrać znaczącą rolę podczas trwającej batalii, odcisnąć piętno na życiu ocalałych społeczności lub realizować własne ambicje.

 

Co robią gracze?
Gracze wcielają się w członków drużyny, która ma wspólny cel. Próbują realizować wybrany lub wylosowany motyw integrujący cały zespół. Od rezultatów tych starań zależy rozwój bohaterów oraz wzrost ich szans na przeżycie.

 

W jaki sposób realia świata wzmacniają to, o czym jest gra?
Świat przedstawiony na łamach książki daje wiele możliwości postaciom. Opisuje charakterystyczne miejsca, wydarzenia, społeczności, które ściśle korespondują z motywami bohaterów. Świat to swoista „piaskownica”, w której gracze mogą swobodnie bawić się w realizację określonych wyzwań.

 

W jaki sposób tworzenie postaci wzmacnia to, o czym jest gra?
Gracze mogą wcielać się w bardzo różne postaci – mieszkańców schronów przeciwatomowych, pospolitych, przyzwoicie trzymających się ocalałych z powierzchni, oraz rozmaitych wykolejeńców, mutantów. Tworzone postaci nie są mocarne, ale pod pewnymi względami wyróżniają się na tle populacji, więc mogą sporo wskórać. Gracz na etapie kreacji bohatera ma do wyboru 6 ludzkich Form oraz 12 Profesji, które predysponują postać do różnych działań w zrujnowanym świecie.

 

Jakie zachowania nagradza twoja gra (lub karze, jeśli to konieczne)?
System przede wszystkim nagradza za realizację motywów fabularnych, które nakręcają postaci do działania. Karą jest brak nagrody, co skutkuje spowolnionym rozwojem postaci i zmniejszeniem jej szans na przeżycie. Ponieważ świat jest pełen niebezpieczeństw, a starcia i konfrontacje społeczne bywają bardzo groźne, system nagradza rozsądek, a karze za brak racjonalnego podejścia. System nagradza też sensowną narrację – planowanie przebiegu wydarzeń ma korzystny wpływ na Poziom Trudności przeprowadzanych Testów.

 

Jak w twojej grze rozdzielone są możliwości narracji i odpowiedzialność za rozgrywkę?
Za narrację odpowiada w głównej mierze Mistrz Gry, który w tej grze nazywany jest Weteranem; w zdecydowanie mniejszym zakresie wpływ na narrację mają w wybranych momentach gracze.

 

W jaki sposób twoja gra przyciąga uwagę graczy, motywuje ich do działania i wzmacnia zaangażowanie (czyli co twoja gra robi, żeby gracze się nią przejmowali)?
O ile gracze realizują w zadowalającym stopniu motyw fabularny, postaci rozwijają się dość dynamicznie. Bohaterowie zyskują kolejne Dary Apokalipsy, rozwijają Postawy i Zdolności, co zwykle bardzo wciąga graczy. Świat gry jest natomiast skonstruowany w taki sposób, że obok rozgrywających się wydarzeń bardzo trudno przejść obojętnie. Skonfliktowane grupy społeczne ocalałych, przeciwnicy w formie Obcych oraz odmienionych komunistów, a także całe mnóstwo zmutowanych kreatur nie dają o sobie zapomnieć! Ponadto w podręczniku znajdują się generatory, które sprawiają, że rozgrywka może być bardzo zaskakująca.

 

Jaki jest sposób rozstrzygania/mechanika w twojej grze?
Podstawową funkcję odgrywają Testy, które przeprowadzane są z wykorzystaniem co najmniej dwóch, a maksymalnie trzech kości określonego rodzaju. Jeśli wynik na choć jednej z nich jest wyższy od Poziomu Trudności – czynność uznaje się za wykonaną optymalnie. We wspomnianych Testach wykorzystywane są kości k8, k10, k12. W innych okolicznościach używane są również kości k6 i k20. Jeśli chodzi o zadawanie obrażeń w walce lub powodowanie szkód podczas starć pojazdów, najogólniej rzecz ujmując zasada jest taka, że po trafieniu określa się lokację i rzuca odpowiednimi kostkami. Każdy wynik powyżej Odporności trafionego oznacza obrażenia. Czasami dostaje się ich więcej niż liczba użytych kostek. Jeżeli natomiast mowa o konfliktach społecznych, bazują na Testach Przeciwstawnych – w następstwie porażki dana postać ma złamane morale w wyniku czego trudniej jej działać wbrew woli lub na niekorzyść rywala.

 

W jaki sposób rozstrzyganie wspomaga to o czym jest gra?
Testowanie ma zasadnicze znaczenie, ponieważ nie jest to gra czysto opisowa, a poza tym oś fabularna koncentruje się wokół walki o przetrwanie. Często to igranie z losem, swoisty hazard. Poza tym każda forma narracyjna potrzebuje punktów kulminacyjnych, gdy emocje sięgają zenitu. Element ryzyka doskonale się w to wkomponowuje. Nie wyobrażam sobie tej gry bez różnych kostek – nie bez powodu są one symbolem RPG.

 

Czy w tej grze postacie się rozwijają? Jeśli tak, to w jaki sposób?
W perspektywie czasu postaciom może przybywać Chorób, Kontuzji, ale także mogą się rozwijać ich Zdolności, poprawiać Postawy, ulepszać charakterystyki dodatkowe takie jak na przykład Żywotność. Może także rosnąć pula posiadanych przez postać Darów Apokalipsy. Bohaterowie zyskują też reputację oraz punkty Karmy, która jest czymś w rodzaju przeznaczenia, farta.

 

W jaki sposób rozwój postaci lub jego brak wspomaga to, o czym jest gra?
Jak wspomniano, wraz z upływem czasu bohater zmienia się, ale nie zawsze są to zmiany na lepsze. Czasami stan postaci może ulec pogorszeniu, co sprawia, że gracze mogą pełniej poczuć klimat egzystencji w postapokaliptycznym świecie. Nie ma lekko!

 

Jaki efekt chcesz swoją grą wywołać u graczy?
Chcę by gracze czerpali obrzydliwą satysfakcję z pokonywania zmutowanych kreatur, interakcji z osobliwymi społecznościami, a także plądrowania powojennych obiektów, realizowania celów fabularnych. Chcę też żeby mogli zdrowo odreagować, poczuć moc podczas sesji obfitujących w konflikty społeczne oraz starcia na śmierć i życie. Chcę by naprawdę wyraźnie czuli klimat ulubionych motywów postapokaliptycznych.

 

Jakie elementy twojej gry zostaną dokładniej opisane i dlaczego właśnie te?
Na łamach książki pojawia się wprowadzenie instruujące jak grać w gry fabularne w ogóle i ściśle w Afterbomb Madness RPG, by sesje w tym systemie miały charakterystyczny sznyt. Opisane są dość szeroko realia świata – w tym miejsca szczególne i społeczności ocalałych, żeby wiadomo było, jak to wszystko wygląda i funkcjonuje oraz kogo bohaterowie mogą spotkać. Nie brakuje również obszernego rozdziału o tworzeniu postaci; jest też opisany przykładowy ekwipunek oraz cały arsenał rozmaitego uzbrojenia. Dwa rozdziały zajmują kolejno zasady podstawowe oraz zaawansowane, by można było rozgrywać bardzo zróżnicowane scenariusze w możliwie szybki i bezproblemowy sposób. Liczący kilkadziesiąt stron bestiariusz przedstawia rozmaite monstra i przykładowych ludzkich przeciwników. Aby sesje były bardziej emocjonujące i żeby ułatwić trochę życie Weteranowi, książka zawiera także szereg generatorów – między innymi zdarzeń losowych, cech osad z pustkowi, znalezisk w różnych lokacjach. Ponadto na łamach podręcznika przedstawiony jest szczegółowy opis Azylu, czyli schronu przeciwatomowego konstruowanego z myślą o przewlekłym pobycie.

 

Jakie elementy twojej gry najbardziej cię ekscytują/interesują i dlaczego?
Pozostają aktualne te rzeczy, o których mówiłem przy okazji opisywania pierwszej edycji. Strasznie fajna wydaje mi się naprawdę dynamiczna mechanika rozgrywki, no i duża dawka postapokaliptycznych smaczków, które wprost uwielbiam. Cieszę się, że udało się w całości zilustrować obszerny bestiariusz, bardziej spójnie i logicznie opisać realia świata, dostarczyć szeregu generatorów. Nawiasem mówiąc te ostatnie zamierzam rozwijać w ramach nieodpłatnych dodatków wydawanych w formie plików PDF do pobrania z oficjalnej strony.

 

Co twoja gra daje graczom, czego inne gry na dają, nie mogą dać lub nie dadzą?
Gra daje odpowiedź jakby to było, gdyby ziściły się wszystkie lęki Amerykanów z lat 50-tych XX wieku odnośnie inwazji obcej cywilizacji, niewytłumaczalnych zjawisk i globalnej wojny atomowej ze Związkiem Radzieckim. Umożliwia przeżywanie odjazdowych przygód w realiach obfitujących w najbardziej lubiane motywy postapokaliptyczne zmiksowane w przemyślanych proporcjach.

 

Jaki jest twój docelowy odbiorca?
Każdy, kto lubi gry fabularne i jednocześnie ma fioła na punkcie postapokalipsy! Afterbomb Madness to niesamowity koktajl, którego smak bez wątpienia pokochają fani takich produkcji jak Mad Max, Fallout czy Stalker.

 

 

Sprzedaż wysyłkowa

 

Grę można kupić w tym miejscu. Bezpieczna dostawa na czas.

 


Słowa kluczowe #Afterbomb2
5 komentarzy
 • Yorick, TomaszM, oraz Daryl lubią to
 • Mastiff
  Mastiff Trochę z innej bajki skoro AB dostaje 2 edycję to czy jest szansa na reboot Robotiki?? To dobra gra była, z unikalnym w skali świata settingiem, ale też by jej się przydała lżejsza mechanika.
  4 maja
 • maciej78
  maciej78 Ja już kupiłem w przedsprzedaży
  7 maja - 1 lubi to
 • Lasard
  Lasard A ja bym chciał wiedzieć konkretnie w kogo wcielić się będą mogli gracze. Jakie to będą formy i profesje? Przerobione z 1 edycji czy coś innego?
  10 maja
 • Drone
  Drone @Mastiff Aktualnie nie ma takich planów.
  @ Lasard Przerobione Formy: albinos, azylant, cargo, maruder, skórzak, toksyk; przerobione Profesje: Agent, bękart wojny, fanatyk, lawirant, metalurg, naukowiec, pilot, reporter, strzykawa, Szeryf, technik, tropiciel.
  11 maja - 1 lubi to